1788 s 1791 kztt plt a Brandenburgi kapu, amely ma Berlin egyik jelkpe. Ez a kapu egy oszlopos elcsarnok, amely az athni Akropolisz mintjra plt 12 dr oszlopbl ll. A tetejn egy fogat van, amelyen Viktria van, a gyzelem istennje. A kapu az Unter den Linden nyugati vgben tallhat, a Mzeum-sziget s a berlini dm szomszdsgban. A Mzeum-sziget 1999 ta a vilgrksg rsze.
Brandenburgi kapu
Ezen a terleten 1743-ban plt fel rokok stlusban a Nmet llami Opera, 1774 s 1780 kztt az llami Knyvtr, 1747 s 1773 kztt a Hedvig-Katedrlis. Ez a katedrlis a ftemploma a Berlini Pspksgnek. A francia dm a Gendarmenmarkton a 17. szzadban plt.
A Potsdamer Platz egy kereskedelmi csompont a vros szvben. 1741-ben I. Frigyes Vilmos porosz kirly rendelete miatt terveztk. A tr 1940-ig Eurpa legforgalmasabb kzlekedsi csompontja volt.
A Brandenburgi kapu kzelben tallhat az 1884 s 1984 kztt plt Reichstag. 1933. februr 27-n egy tzvsz elpuszttotta az pletet. 1999 ta a Bundestag szkhelye ez az plet. A Reichstag a msodik legltogatottabb hely, amit a turistk megtekintenek, a Klni dm utn.[6]
Berlin legismertebb bevsrlstnya a Kurfstendamm, ahol szmos zlet, hotel s tterem tallhat. A msodik vilghborban megsemmislt Vilmos csszr-emlktemplom is itt van, amely 1891 s 1895 kztt plt.
A Checkpoint Charlie a leghresebb katonai ellenrzpont volt a Vasfggny berlini szakaszn. A Berlin szovjet szektorba es Mitte, s az amerikai szektorba es Kreuzberg kerleteket sszekt Friedrichstrae s az azt metsz, a szektorhatron fut Zimmerstrae keresztezdstl pr mterre dlre, az amerikai szektor terletn ll.
A Kurfrstendamm keleti meghosszabbtsa a Tauentzienstrae. Itt tallhat a KaDeWe, a legnagyobb kvhz az eurpai kontinensen. Ez a kvhz az Eurpa-Centerben tallhat. Az plet 22 emeletes, benne szmos tterem, iroda s bolt tallhat. Az utctl 3 km-re szakkeletre tallhat a Tiergarten.
Alexanderplatz
A Spree-sziget mellett tallhat az Alexanderplatz. Itt ll Berlin egyik nevezetessge, a Vilgra. A kzelben tallhat a 368 mter magas tvtorony, a gtikus Mria-templom s a Vrs Vroshza. Kt szobor ll itt, az egyik egy nt s egy frfit brzol. Ezzel emlkeznek arra, hogy sokan segdkeztek a romok eltvoltsban a msodik vilghbor utn. A vroskzpont keleti vgben tallhat a Prenzlauer vrosrsz s a bevsrlutck, a Schnhauser Allee s a Kastanienallee.
Az Oranienburger Strae volt a msodik vilghbor eltt a zsid negyed kzpontja. A vilggst kveten jjptettk az 1866-ban plt zsinaggt. 1995-ben nyitottk meg jra, ma az pletet tantsra hasznljk. szakra tallhat a rgi zsidtemet. Sokkal ismertebb azonban a Berlin-Weiensee-ben tallhat zsidtemet, amely Eurpa legnagyobbika.
Charlottenburgban tallhat az Olimpiai stadion, amelyet az 1936-os nyri olimpira ptettek. Tovbbi ltnival mg az 1695-ben plt Charlottenburg-kastly, a Spandau citadella s a Glienicke-kastly.
A msodik vilghbor utn a megosztott Berlinben nagyravgy tervekkel lltak el. Kelet-Berlinben, a mai Karl-Marx-Allee-n (korbban Stalinallee) a szocialista klasszicizmus szellemben kezdtek ptkezni. A vros nyugati felben a modern ptszet jegyei figyelhetek meg. j felhkarcolkat, magashzakat ptettek, ugyanakkor a Hanzavros korbbi pleteit helyrelltottk.
Berlin megalaptsnak 750. vforduljra jjptettk a Nikolai-negyedet, amely a vros legrgebben plt rsze.
A vros modern ltnivali kz tartozik a 2005-ben tadott trk Sehitlik mecset.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7e/AnhalterBahnhof.jpg/180px-AnhalterBahnhof.jpg)
Az Anhalter Bahnhof |